Banner
Disk - Balata - Fren Tamiri
Araç üzerinde disc tornası yapılır. Elektronik cihazla hidrolik ölçümü yapılır. Havalı sistemle silindirlerin içi onarılır. Fren pedalında mekanik sistem yapılır.

Frenlerden daha yüksek verim almak için büyük disk kullanılmalıdır. Daha büyük çapta disklerde sürtünmeye maruz kalan saha daha geniş olduğu için diskin ısınması daha yavaş olur, bu nedenle ısınma sonucu fren gücü kaybı daha geç yaşanır. Fren esnasında disk ve balata arasındaki sürtünme nedeniyle ısı ortaya çıkıyor, bu ısı sayesinde balataların yüzeyi camlaşıyor, sürtünme katsayısı düşüyor, fren gücü kayboluyor.

Yani frenler ne kadar zorlanacaksa o kadar büyük çapta disk gerek diyebiliriz. Tabi bu arada hatırlatmakta fayda var, disk büyüdükçe haliyle ağırlık da artıyor.

Diskleri büyütürken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri amortisörlerin kaldırabildiği azamî disk çapları, bu konuda amortisörlerin kullanma kılavuzlarına bakmak şart. Aksi takdirde kötü kazalar, pahalı amortisörlerin tamir edilmeyecek şekilde bozulması gibi durumlar söz konusu olabilir.

 
 
Pro WEB